Ütü İle Baskı Devre Yapımı

pcb_finished

 

Breadboarlar üzerine yapıp denediğimiz devrelerimiz plaket üzerine aktarmak en sıkıntılı işlerden biriydi ta ki lazer yazıcılar yaygınlaşana kadar.

Ütü ile baskı devre yaparken üç ana aşama karşımıza çıkar. Bunlar kağıt seçimi ve kağıda baskı, ütüleme, kimyasal karışıma atma. Burada ütüleme kısmı hemen herkesin yaptığında aynıdır. Farklılıklar genel olarak kağıt seçiminde ve kimyasal karışımın hazırlanmasında ortaya çıkar. Burada kağıt olarak tavsiye edeciğimiz kuşe dergi sayfası olacaktır. Özellikle fuarlarda ücretsiz olarak dağıtılan electrotech dergisinin sayfaları çok performanslıdır. Sizde muadili bir kağı ile aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

PCB hazırlarken ilk aşamada kağıdımıza çıktı alıp boyutunu ayarlıyoruz.

pcb1

Daha sonra plaketimizi bulaşık süngeri ile temizleyip kağıdı plakete yapıştırırak ütülemeye başlıyoruz. Burda ütünün görevi verdiği sıcaklık ile kağıttaki tonerleri plakete aktarmak. Yani plaket ne kadar ısınırsa devre o kadar iyi plakete aktarılacaktır. Küçük boyutlu plaketlerde çok iyi performans sergileyen bu metotta plaket büyüdükçe sorunlar artacaktır.

pcb2

Plaketimize yapışan kağıdı suya atarak plaketten ayrılmasını sağlıyoruz. Su sıcak olursa kağıdın ayrılması daha hızlı olacaktır. Suya atmadan kağıdı çekersek kağıtla birlikle yollarda plaketten gelecektir.

pcb3

Bir diğer farklı nokta ise kimyasal karışımın hazırlanmasıdır. Biz üç ölçü tuz ruhu bir ölçü perhidrol karışımını tavsiye ediyoruz. Eczanelerden bulabileceğiniz perhidrolün cam şişede olanını almanızı tavsiye ederiz. Plastik şişede olanı pek işe yaramıyor.

Burada bir tel yardımıyla plaketimizi karışımın içinde gezdirerek çizili olmayan bakırlı kısımların erimesini sağlıyoruz.

pcb4

Daha sonra plaketimizi suyla yıkayarak geride kalan siyah yolları silgi ile sildikten sonra lehimleme işlemine geçeriz.

pcb_final

Bu yazı Çeşitli kategorisine gönderilmiş ve , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.