TPIC6B595 ve CCS C Sürücü Programı

tpic6b595

8 bit power shitf register olan bu entegre saat ve kayan yazı devrelerinde yaygın olarak kullanılır. Her çıkışına bağlı open Drain yapıdaki mosfetlerle 500mA her çıkış için akım sürebilir ve yüksek gerilimlerde (50V) çalışabilir. Bu önemli özellikleri sayesinde bir adet tpic6b595=74hc595+uln2003 toplamına eşit olur.

Çalışmasının 74hc595′den farkı yoktur ve ayrıca özellikler barındırır.

Pinler ve Görevleri:

SERIN: Sihft register’a gönderilecek bilgi bu hatta bağlanır

SRCLR: Bu pine lojik 0 verilirse girişteki ff’lerdeki bilgiler temizlenir.Bu özellik saat termometre devrelerinde, iki gösterim arasında içerdeki bilgilerin temizlenmesinde kullanılır.

G: Bu pine lojik 1 verilirse içerideki bilgilerde değişiklik olmaz fakat çıkışada aktarılmaz. Lojik 0 verilirsede içerideki ff’lerdeki bilgiler çıkışlara aktarılır.Bu özellik ile bu hatta PWM sinyali uygulanarak saatte veya kayan yazı ekranında parlaklık ayarı yapılabilir. Parlaklık ayarı ile uğraşılmıyacak ise doğrudan şaseye bağlanılabilir.

SEROUT: Kaskat bağlantıdaki tpic6b595′lerin birirlerine bağlanmasında kullanılır. PIC mikrokontrolcüsüne iltpic bağlandıktan sonra sıraysıyla birinin SEROUT çıkışı diğerinin SERIN girişine bağlanır.

SRCK: Bu pine uygulanacak sinyal ile SERIN hattındaki bilgi içerideki registe’lara yani flip flop lara alınır.(Bir nevi clock pulse)

RCK: Bu pine uygulanacak sinyal ile de hafızadaki bilgi çıkışlara aktarılır. Eğer G pinide lojik sıfırda ise mosfetler çalışır ve keranda görüntü alırız.

DRAIN0-DRAIN7: Shift register çıkış pinleri

Kısaca çalıştırılması:

1) Aktarılacak bilgi SERIN’e verilir.

2) Bilgi SERIN hattında iken SRCK pinine yükselen kenar tetiklemesi (ilk lojik1 sonra lojik 0) verilerek bilginin giriş ff’lerine alınması sağlanır. Böylece bilgi shift register’a alındığı gibi yeni gelen bilgiyle içerdeki bilgiler bir sağa kaydırılmış olur.

3) 2. basamakta bütün bilgilerin gönderimi tamamlandıktan sonra RCK pinine yükselen kenar tetiklemesi (ilk lojik1 sonra lojik 0) verilerek bilginin çıkışa aktarılması sağlanır.

Driver:

//TPIC--PIC bağlantıları
#define RCK  PIN_B0
#define SRCK PIN_B1
#define SERIN PIN_B2
#define SRCLR PIN_B3

//=================================
// Tpic6b595 bilgi yazma
//=================================
void write_tpic(BYTE *D)
{
 BYTE i;
 for(i=1;i<=8;++i)
 { //*D dizisinden bilgiler gönderilir
  if ((D & 0x80)==0)
   output_low(SERIN);
  else
   output_high(SERIN);

  D=D<<1;
  output_high(SRCK);
  output_low(SRCK);
 }
}

Bu fonksiyon en fazla 8 bit bilgiyi içeri alır ve henüz ekrana veri aktarımı olmamıştır. Bilgi gönderimi tamamlandıktan sonra ana fonsiyonda RCK pini tetiklenmelidir.

Örneğin bir saat devresi için yapılması gerekenler:

write_tpic(saniyebirler);
write_tpic(saniyeonlar);
write_tpic(saatbirler);
write_tpic(saatonlar);
output_high(RCK);
output_low(RCK);
Bu yazı CCS C Örnekleri, CCS C Sürücü kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.