Sudoku Çözme Yöntemi

sudoku

Bir dönem salgın hastalık gibi yerde çözülmeye çalışılan ve hala modasını koruyan sudoku amerikan asıllı olup japonların meşhur ettiği zeka oyunudur. Uğraşması her nekadar gereksiz zaman kaybı gibi görülse de kafayı çalışıtıran, beyni zinde tutan bir oyundur. Bu oyunun çözümü için recursive (iç içe kendini tekrar eden) fonksiyonlarla yapılmış çeşitli bilgisayar programları ve web uygulamaları mevcuttur. Aslında programlayıcılığa yeni başlayacak arkadaşlar için bu oyunun çözümünü sağlayacak programı yapmaya çalışmak programlama öğrenmenin en kolay yolu olacaktır. Eğer başarılı olursanız sonuç olarak porgramlayıcılığın temeli olan döngüler, koşullar, diziler ve fonksiyon yazmayı yalayıp yutmuş olacaksınız.(Ara not: ccs recursive fonksiyonlara izin vermez bilgisayar ile deneyiniz)

Şimdi biz kağıt kalemle nasıl çözülür ona bakalım:

1. Adım olarak kurşun kalem ve silgimizi hazırlıyoruz

s1

2. Adım Her boş kutunun içine 1′den 9′a kadar sayıları yazıyoruz.

s2

3. Adım İçi dolu olan kutudaki sayının üstüne bir çizgi çiziyoruz ve o satırda o sayıdan bizim yazdıklarımız içersinde var ise onları siliyoruz. Burada 6 için aynı satırda azdığımız bütün 6′ları siliyoruz.

s3

 4. Adım Bir önceki adımdaki işlemleri bu sefer 6 rakamının yer aldığı sütun için gerçekleştirip bütün 6′ları siliyoruz

s4

5. Adım Şimdi 6 rakamının sağındaki solundaki bütün 6 rakamlarını sildikten sonra yuvarlak içine alarak o rakamla işlemi bitirdiğimizi gösteriyoruz.

s5

6. Adım Yukarıdaki işlemleri bize verilen diğer sayılar için de gerçekleştiriyoruz.

s6

7. Adım Silme karalama işlemlerini bitirdikten sonra sudokuyu karşımıza alarak inceleyelim. Göreceğiniz üzere bazı kutularda sadece bir rakam kaldı.Bazı kutuların içerisinde sadece tekbir sayı kaldığını göreceksiniz. Yani bu kutularda olması gereken sayıları bulduk demektir. Şimdi bu sayıları BÜYÜK olarak kutularına yazalım

s7

8. Adım Bir diğer eleme metodu olarak kalemin gösterdiği 3 rakamına bakacak olursak yer aldığı sütunda başka 3 yok. Demekki o kutuda 3 kalacak.

s8

9. Adım Her kutuda şansımız yaver gitmeyebiliyor. Burada aşamada yukarıdaki satır ve sütün taramasını tekrar yapmalıyız ya da dikkatle bakacak olursak o sütunda sadece bir kere 5 olduğunu görürüz.

s9

10. Adım İşlem tamam

s10Bu yazı Çeşitli kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.