Micro Bit Nedir?

BBC micro:bit, dijital yaratıcılığa ilham vermek ve yeni nesil teknoloji öncüleri geliştirmek için 29 ortaklı işbirliğiyle BBC’nin son 30 yılda yaptığı en iddialı eğitim girişimidir.

BBC micro:bit, İngilterede 7. sınıf öğrencilerine ücretsiz dağıtılan hareket tespiti ve pusula sensörü ile Bluetooth modülü barındıran cep boyutlu mikro bilgisayardır.

BBC ve ortakları ingilterenin teknoloji sektöründeki beceri eksikliğini gidermek için yaratılmıştır ve amacı gençlerin bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarına ilgilerini çekmektir.

BBC micro bit nedir?

Micro bit 50X40 mm boyutlarındadır ve ön yüzeyinde iki buton ve 5×5 diziliminde 25 led bulundurur. Kartın arka yüzünde ise Nordic Semi nRF51822 bluetooth modül,16 MHz de çalışan 16 kb RAM ve 256K Flash 32-bit ARM Cortex-M0 mikrodenetleyici, manyetik pusula sensörü ve ivme ölçer yer almaktadır. Bu haliyle Rasberry piden çok arduinoya yakındır.

Kart üzerinde yer alan halkalar yardımıyla krokodil kablo veya 4mm banana jack ile daha fazla sensör karta bağlanabilmektedir. Aynı şekilde micro bitten motor sürücü gibi diğer kartlara da bu pinlerden bilgi gönderilebilmekte. Böylelikle micro:bit kullanılarak robot kontrolü sağlanmaktadır.

micro bit iki adet AAA kalem pille çalışabildiği gibi başka bir cihazdan da besleme alabilmektedir.

Bilgisayarda hazırlanan program usb portu yada bluetooth ile micro bit’e aktarılmaktadır.

Programlama dili olarak JavaScript, Python veya Blocks kullanılabileceği gibi bilgisayara hiç bir program yüklemeden chrome, opera, safari gibi herhangi bir web tarayıcısı ile de programlar derlenebilmektedir.

Donanım

Nordic nRF51822 Multi-protocol Bluetooth® 4.0 low energy/2.4GHz RF SoC
32-bit ARM Cortex M0 processor (16MHz)
16kB RAM
256kB Flash
Bluetooth Low Energy Master/Slave capable

Input/Output

25 LED Matrix
Freescale MMA8652 3-axis Accelerometer
Freescale MAG3110 3-axis Magnetometer (e-compass)
Push Button x2
USB and Edge connector Serial I/O
2/3 reconfigurable PWM outputs
5 x Banana/Croc-clip connectors
Edge connector
6 x Analog In
6-17 GPIO (configuration dependent)
SPI
i2c
USB Micro B connector
JST-PH power connector (3v)

Bu yazı Çeşitli kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.