Basit Elektronik Devreler


Hobi amaçlı yapabileceğiniz çeşitli elektronik devre linkleri

 1. Su Seviye Göstergesi : Bu Su Seviyesi Göstergesi projesi, bir üst tankta veya herhangi bir su kabında su seviyesini algılamaya ve işaretlemeye yardımcı olan basit bir mekanizma kullanmaktadır. Oteller, Fabrikalar, Evler Daireleri, Ticari Kompleksler, Drenaj vb.
 2. 8051 Mikroişlemciyi Kullanan Şifre Tabanlı Kapı Kilit Sistemi : Bu sistem, şifre tabanlı kapı kilidi sistemini göstermektedir; burada, doğru şifre veya şifre girildikten sonra, kapı açılır ve ilgili kişiye güvenlik alanına girmesine izin verilir. Bir süre sonra kapı kapanacaktı. Daha fazla bilgi edinmek için bu yazıyı tamamen okuyun.
 3. Cep Telefonuyla Kontrol Edilen Robotik Araç : Mikrodenetleyici kullanılmadan basit DTMF tabanlı Cellphone kontrollü robotik araç devresidir. Endüstrilerde ve gözetim sistemlerinde kullanılabilir.
 4. 8051 Mikroişlemciyi Kullanan İnsan Algılama Robotu : Devrenin temel prensibi insan algılama sensörünü kullanarak insanı tespit etmektir. Kablosuz robot PC ile manuel olarak çalıştırılır. Burada kullanılan kablosuz teknoloji Radyo Frekansı teknolojisi. Veriler RF yoluyla alıcıya iletilir.
 5. SMS Kontrollü Robot : GSM kontrollü robot veya SMS kontrollü robot, Kısa Mesaj Servisi (SMS) şeklinde bir talimat seti alarak gerekli işlemleri yapan kablosuz bir robotdur.
 6. Uzaktan Şifreli Elektronik Ev Aletleri : Bu devre, bir Android cihazını kullanarak elektrikli ev aletlerini nasıl kontrol edebileceğinizi açıklar. Burada, Bluetooth modülü 8051 mikro denetleyicisine bağlanır. Bu Bluetooth, komutları kablosuz iletişim kullanarak Android uygulama cihazından alır.
 7. Metal Dedektörü Robotik Aracı : Toprağa gömülmüş olan mayınlar, ülkenin yaşamını tehdit eder ve ülkenin ekonomisini etkiler. Bu madenlerin elle bulunması ve çıkarılması tehlikeli bir görevdir. Yani, RF teknolojisi üzerinde çalışan bir metal algılama robotu kullanıyoruz.
 8. Solar Tracking Solar Panel : Bu yazıda güneş paneli dönen devre hakkında bilgi verilir. Bu Güneş izleme güneş paneli, iki LDR, güneş paneli, kademeli motor ve ATMEGA8 Mikroişlemciden oluşur.
 9. Darbe Genişlik Modülasyonu Kullanılarak DC Motorun Hız Kontrolü : Bu darbe genişliği modülasyonu tekniği, DC motorumuzun hızını elle yönetmek için daha etkili bir yoldur.
 10. 555 Zamanlayıcı Kullanarak Su Seviyesi Alarmı : 555 zamanlayıcı devresi kullanan basit ve düşük maliyetli bir donanım projesidir. Bu projenin amacı, cihazın performansından ödün vermeden basit ve düşük maliyetli bir donanımla bir su seviyesi tespit alarmı tasarlamaktır.
 11. 8051 kullanan İki Yönlü Ziyaretçi Sayacı : Bu İkili Ziyaretçi Sayma Devresi, bir odaya giren veya çıkan bir kişinin sayısını saymak ve bir ekranda görüntülemek için yardımcı olur.
 12. Mikroişlemciyi Kullanan Sıcaklık Kontrollü DC Fan : Devrenin ana prensibi, sıcaklık eşik değerinden yüksek olduğunda DC motora bağlı fan devresini açmaktır. Bu, ev uygulamalarında ve cebinde ısı azaltmak için kullanılabilir.
 13. Şifre tabanlı Kesici : Bu şifre tabanlı kesici projesi, 8051 denetleyici kullanılarak oluşturulmuştur ve bir parola girerek hattan güç kaynağını kapatmak için kullanılır.
 14. Cadde Işıklarının Otomatik Yoğunluk Kontrolü : Bu, mikro denetleyici ve LED’ler kullanılarak tasarlanan sokak ışıklarının yoğunluğunu otomatik olarak kontrol eden basit bir devredür.
 15. Line ATMega8 Mikroişlemciyi Kullanarak Takip Eden Robotik Devre : Bu hat takip robotu, belirli bir genişliğe sahip bir çizginin gösterdiği belirli bir yolu takip eden basit bir robottur.
 16. 8051 Mikroişlemciyi Kullanan Sayısal Takometre : Burada hızını 1 devir / saniye hassasiyetle ölçebilen, mikroişlemciyi kullanan basit temassız bir takometre tasarladık.
 17. Mikroişlemciyi Kullanan 5 Kanal IR Uzaktan Kumanda Sistemi : Bu makale beş yükü sürmek için basit bir 5 kanallı uzaktan kumanda sistemini tasarlamak ve göstermek için hazırlanmıştır. Bu devre IR iletişim prensibi üzerinde çalışır.
 18. Bipolar LED Sürücü Devresi : Bu çift kutuplu LED sürücü devresi, işaret flaşında olduğu gibi ışığın yanıp söneceği yerlerde çok yararlıdır. Bu devre, çoğunlukla gösterge amaçları için kullanılabilir.
 19. Celsius Skala Termometresi AT89C51 : Bu Celsius Ölçek Termometresi devresi at89c51 ve lm35 kullanılarak tasarlanmıştır. Bu devre, analogdan dijital çevrim ilkesine göre çalışır.Sıcaklıkların izini sürmek için evlerde, arabalar gibi hareketli mekanlarda kullanılabilir.
 20. Mikroişlemciyi Kullanan Yoğunluğa Dayalı Trafik Sinyal Sistemi : Bu sistemde trafik yoğunluğunu ölçmek için IR sensörleri kullanıyoruz. Her bir yol için bir IR sensörü ayarlamamız gerekir, bu sensörler daima o belirli yol üzerindeki trafiği hissederler. Bütün bu sensörler mikro denetleyiciye bağlanır. Bu algılayıcılara dayalı olarak, denetleyici trafiği algılar ve trafik sistemini kontrol eder.
 21. Otomatik Tuvalet Işık Şalteri : Bu, gerçek hayatta basit ama çok kullanışlı bir devre olup bir kişi tuvalete girdiğinde ışıkları otomatik olarak açar ve bıraktığı zaman ışıkları otomatik olarak kapatır.
 22. Nesne Algılama İle Otomatik Kapı Çanı: Nesne algılama devresine sahip bu otomatik kapı zili, bir kişinin veya nesnenin otomatik olarak varlığını hissettirmeye ve kapı zilini çalmaya yardımcı olur.
 23. Boolean Cebri Hesaplayıcısı : Bu Boolean cebri hesaplayıcısı, anlık Boolean ifadesini basitleştirmek için taşınabilir bir hesap makinesi olarak çalışarak, gerçek hayatımızda daha yararlı olan ilginç bir projedir. Devamızda Boolean ifadesini basitleştirmek ve çıktıyı ekranda görüntülemek için Quine-McCluskey algoritması gibi Boolean cebri sadeleştirme yöntemlerini kullanıyoruz.
 24. Yüksek Güçlü LED Kullanan Otomatik Gece Lambası : Bu Otomatik Gece Lambası, gece zaman kendisine arabirim LED ışıklarını AÇIK hale getirmeye yardımcı olan ilginç bir devredür ve gün ışığında ışıkları otomatik olarak kapatır.
 25. Mobil Jammer Devresi : Bu devre, 100 metre aralığında cep telefonlarının sinyallerini engellemek için kullanılır. Bu devre TV iletiminde ve ayrıca uzaktan kumandalı oyuncaklar veya oyun oynarken kullanılabilir.
 26. LED’li Olmayan Dijital Zar : Bu, neredeyse tarafsız olan dijital zarların devre şemasıdır.Devrenin insan gözü tarafından neredeyse farkedilemeyeceği kadar yüksek bir hızda çalıştığı için, bu devreyi kullanarak, dolandırıcılık yapma şansı yoktur.
 27. Metal Dedektör Devresi : Bu, alışveriş merkezleri, oteller, sinema salonlarındaki kişilerin herhangi bir patlayıcı metal taşımadığından veya silah, bomba gibi yasadışı şeyler taşımadığından emin olmak için çok yararlı olan basit bir metal dedektör devresidir.
 28. Panik Alarmı : Bu panik alarm devresi, kötü durumumuzla ilgili diğerlerine gecikmeksizin yakınmamıza yardımcı oluyor. Evimize giren bir saldırgan veya çevremizdeki insanlara yakınlık gösteremediğimiz kötü sağlık durumu daha kullanışlıdır.
 29. Yüksek Hızlı Uyarı Sistemli Otomatik Demiryolu Kapısı Kontrolörü : Bu projenin ana amacı insansız demiryolu geçidindeki kazalardan kaçınmak için insansız demiryolu geçidini doğru bir şekilde işletmek ve kontrol etmektir.
 30. LED Flaşör Devresi : LED Flaşör, düzenli aralıklarla LED’leri yanıp sönecek basit bir devredür. Bu devre süsleme amaçlı kullanılabilir veya sinyal verme amacı ve daha fazlası için kullanılabilir.
 31. Dans Bi-Renkli LED Işık Devresi : Genellikle dans ampullerinde küçük gerilim ampulleri kullanırız. Bu devre başta vesilelerle, süs eşyalarında veya görsel işaret levhalarında kullanılır. Bu projede ardışık çalışan ışık için iki renkli LED kullanırız.
 32. Akıllı Kesin Olmayan Gece Lambası Değiştirici : Karanlıkta insanların parazitlenmediği yerlerde otomatik olarak ev ışıklarını AÇIK hale getiren belirsiz gece lambası şalterinin devre şeması. Aynı zamanda çoğu benzer devrede göz ardı edilen, ancak işletim aygıtlarımızı olumsuz etkileyebilecek aygıtların tekrar tekrar sık ​​sık değiştirilmesinden kaçınılmaktadır.
 33. Termistör Sıcaklık Algılama Alarmı : Bu devre bir sıcaklık algılama ve alarm devresidir.Sıcaklık belirli bir sınırı geçtiğinde devre devreye girer.
 34. Pull Pin Güvenlik Alarm Sistemi : Bu devre, herkes ceplerimizi veya torbalarımızı aldığında uyarı almamızı sağlar. Devre, mallarımızın cepten çekilmesini önlemeye çok yardımcı oluyor.
 35. Auto Turnoff Lehimleme Demiri Devresi : Bu devre, havai havanın aşırı ısınır algılandığında otomatik olarak kapanmasına yardımcı olur ve böylece hasar görmesini önler.
 36. Uzaktan Kumandalı Alarm Devresi : Bu devrede bir TV uzaktan kumandasını işaret ettiğinizde bir alarm çalar ve herhangi bir düğmeye basın. Bu, yardımcınızı aramak için çağrı çanı olarak kullanılabilir.
 37. SCR Kullanan Pil Şarj Cihazı Devresi : Silikon Kontrollü Doğrultucuyu kullanan pil şarj devresinin devre diyagramı. SCR yarı dalga doğrultucusunda, tam dalga doğrultucusunda, invertör devrelerinde, güç kontrol devrelerinde vb. Kullanılabilir.
 38. FM Bugger Devresi : Burada, normal FM radyo setini kullanarak uzak mesafeden başka bir kişinin konuşmasını dinleyebileceğiniz küçük devre var. Bu FM bozgici devresi konuşmayı dinlemek istediğiniz odada tutulur. Bu konuşmayı normal FM radyo setini kullanarak dinleyebilirsiniz.
 39. Cep Telefonu Dedektörü : Bu, 0.9 ila 3GHz frekans aralığında sinyalleri algılayarak etkin bir cep telefonunun varlığını algılamaya yardımcı olan basit bir devre. Casusluk için kullanılan cep telefonlarının izlenmesinde yardımcı olur.
 40. Akülü Taşınabilir Işık : Bu devre, evlerimizde veya ofislerimizde beklenmeyen ve istenmeyen karanlıkların ele alınmasında daha yararlıdır. Günlük görevlerimizi gerçekleştirmek için gereken parlaklık miktarını sağlar.
 41. IR Uzaktan Kumanda : Bu devreyi kullanarak uzaktan kumanda yardımıyla herhangi bir ev tutma cihazını kumanda edebiliriz. Bu projede iki kısım var – birisi iletim bölümündeyken diğeri alıcı bölümdedir. Alıcı bölüm, herhangi bir yüke bağlı ve harici bir uzaktan kumanda olarak çalışacak istikrarlı bir konumda olacaktır.
 42. Melodi ile Süreklilik Test Cihazı : Bu devre eldeki telin sürekliliğini test eden bir süreklilik test cihazı olarak çalışır. Kırık kabloları ve istenmeyen kısa devre tellerini kontrol etmek için vazgeçilmez bir araçtır.
 43. Yağmur Alarmı Devresi : Yağmur suyu dedektörü yağışı algılar ve bir uyarı verir; Yağmur suyu dedektörü, sulama alanında, ev otomasyonunda, iletişimde, otomobillerde vb. Kullanılmaktadır. İşte yağmur su dedektörünün basit ve güvenilir bir devresi olup, düşük maliyetle inşa edilebilir.
 44. Otomatik Bitki Sulama Sistemi : Bu proje devresi, sulama tesislerinde insan müdahalesi olmaksızın otomatik olarak daha kullanışlıdır. Ev sahibi birkaç günlüğüne evde bulunmadığında daha kullanışlıdır.
 45. Sıcak Su Şofben Kontrol Cihazı Devresi : Su devrildiğinde ve banyo yapmaya hazır olduğu anda bu devre açlıkla açar.
 46. Kurşun Asit Pil Şarj Cihazı Devresi : Kurşun Pil, şarj edilebilir bir pildir ve çok az enerji harcayacağından, ağırlık oranına göre çok düşük enerjiye sahip olduğu, yüksek akım sağlayabileceği, yüksek sıcaklıklarda uzun süre çalışabileceği için gerçek hayatımızda daha yararlıdır Verimlilik ve çok düşük maliyetlidir.
 47. Hareket Dedektörü Devresi : Hareket dedektörü yalnızca hırsız alarmı olarak değil, aynı zamanda ev otomasyonu sistemi, enerji verimliliği sistemi vb. Birçok uygulamada da kullanılmaktadır. Hareket dedektörü, insanların veya nesnelerin hareketlerini algılayacak ve Devre.
 48. AÇIK ve KAPALI Anahtar Devresine dokunun: Bu Dokunmatik AÇMA / KAPAMA Anahtarı devresi, herhangi bir anahtarı bir cihaza dokunmadan bölgemizden otomatik olarak AÇIK veya KAPALI yapabileceğimiz şekilde daha kullanışlıdır.
 49. USB Mobil Şarj Cihazı Devresi : Bu devre, dizüstü bilgisayarlarımızda ve bilgisayarlarımızdaki USB çıkışıyla cep telefonlarını şarj etmek için kullanışlıdır. Cep telefonunuzun şarj edilmesi için bu devre, 4.7 voltluk bir gerilim ayarlamasını sağlar.
 50. Güvenlik Alarm Devresi : Bu devre, değerli belgelerinizin yanı sıra davetsiz misafirlerden veya hırsızlıktan bile mücevher korumanıza yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bu devreyi soyucunun önüne veya paspasın altına yerleştirmek; böylece bilinmeyen bir kişi gelip anahtarı aştığında devre tetikleyecek ve alarm sesi gelecektir.
 51. Sivri Kovucu Devre : Sivrisinekleri korkutup kaçıracak 20-38 kHz frekans aralığında ultrason üretebilen basit elektronik sivrisinek itici devre.
 52. Basit FM Radyo Jammer Devresi : Bu, sinyalleri engellemek için kullanılan bir Jammer devresidir. Jammer devresi, belirli sistemin alıcısını sinyal almayı karıştıran yüksek frekanslı sinyali üretir; ancak devre düzgün çalışıyor olsa bile, sistem kullanıcısı bu devrenin düzgün çalışmadığını hissediyor.
 53. Otomatik Sokak Işık Denetleyicisi Devresi Röleleri ve LDR’yi Kullanarak : Bu devre, röle ve LDR’yi kullanarak sokak lambalarını otomatik olarak AÇIK / KAPATMA yardımcı olur.Devrenin tamamı IC CA3140’a dayanır.
 54. Pil Şarj Cihazı Devresi : Bu pil şarj devresi, pilin şarj ve deşarjına bağlı olarak bir SCR’nin anahtarlamasını kontrol etme prensibi üzerinde çalışır.
 55. 8051 ile 16 × 2 LCD Arayüzü : Bu, 16X2 LCD modülünün 8051 ailesi bir mikrodenetleyici olan AT89C51’e bağlanmasını tanımlamaya yardımcı olan basit bir devre diyagramıdır.
 56. PWM LED Dimmer NE555 Kullanılarak : Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) devrelerin kontrolünde önemli bir rol oynamaktadır. Bu PWM’i, LED ışığının yoğunluğunu azaltmak için kullanırız.
 57. Basit Yangın Alarmı Devreleri : Yangını otomatik olarak algılamak ve hemen alarm vermek için insanlara bilgi vermek için kullanılan iki basit yangın alarm devresi.
 58. CD4027’yi Kullanan Kablosuz Anahtar Devresi : Bu, cihazla fiziksel olarak temasa ihtiyaç duymayan basit bir devredür . Bu devrede, tek ihtiyacınız olan şey elinizi LDR’nin üstünde geçmek veya anahtarı AÇIK veya KAPALI duruma geçirmektir.
 59. Elektronik Mektup Kutusu : Bu, bu devrede bulunan LED ışıklarını durdurarak kutumuza düşen harfleri bulmakta yardımcı olan basit bir devredür.
 60. Cihazlar İçin Clap Switch Devresi : Bu, cihazınızı AÇIK veya KAPALI konuma getirmeksizin kullanmanıza yardımcı olan basit ama çok kullanışlı bir devre olup, fan, vb gibi elektrikli cihazların hızını kontrol etmenize yardımcı olur.
 61. 12v DC – 220v AC Dönüştürücü Devresi : Burada, 12v DC sinyalini, anahtarlama aygıtı olarak güç transistörleri kullanarak tek fazlı 220v AC’ye çeviren, basit gerilim tahrikli bir invertör devresi bulunmaktadır.
 62. FM Verici Devresi : Burada orta veya düşük güçteki FM sinyalini iletmek için RF iletişimi kullanan bir kablosuz FM vericisi kurduk. Maksimum iletim menzili yaklaşık 2 km’dir.
 63. 100w Subwoofer Amplifikatör Devresi : 100w subwoofer amplifikatör devresinin devre şeması ve çalışma şekli. Bir Subwoofer, düşük frekansların ses sinyallerini üreten bir hoparlördür.
 64. DTMF Tabanlı Ev Otomasyon Sistemi Devresi : Bu gerçek yaşamımızdaki DTMF kontrollü ev aletleri sisteminde basit ve çok kullanışlı bir devre. DTMF teknolojisini kullanarak ev aletlerini kontrol etmeye yardımcı olur.
 65. Araç Hareketini Algılayan Işık Sokakları : Bu makalede, araç hareketi tespitinde sokak lambalarını değiştiren ve sabit bir süre sonra da kapalı kalan devre hakkında açıklama yapılır. Bu sistem ışığa bağımlı direnç ve PIR sensörü kullanarak sokak ışıklarını kontrol eder.
 66. 555 Zamanlayıcı IC Test Devresi : Bu, tüm 555 zamanlayıcı IC’nizi test eden basit bir 555 IC test devresidir. IC’yi kullanmadan önce, bu devreyi kullanarak IC’nizin iyi ya da kötü olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 67. Perde Açma / Kapama Devresi : Bu devre, bir düğmeye basarak evinizin ve ofisinizin perdesini açar ve kapatır. Bu benzersiz devrenin yardımı ile, perdenin açılması ve kapatılması için bir yerden bir yere taşınmamız gerekmiyor.
 68. Değişken Güç Kaynağı ve Şarj Aleti : Elektronik projelerinizi kontrol etmeye veya test etmeye ve ayrıca Cep telefonu pillerini şarj etmeye yardımcı olan bir devre. Bu devre aynı zamanda acil ışık olarak da kullanılabilir.
 69. LED Çalışan Işıkları Devresi : Bu, şövalye tarayıcı tarayıcı modunda 9 LED ışığından oluşan basit bir devredür. LED’in başlangıçta bir yönde ilerlediği ve ardından benzer yönde ters yönde ilerlediği göz alıcı bir görünüm sunacaktır.
 70. Bagaj Güvenlik Alarmı : Bu, birisi bagajını çalmaya çalıştığında bir uyarı alarmı vermeye yardımcı olan basit bir alarm devresidir.
 71. 9 Yol Kapanma Anahtarı Devresi : Bu devre evinizdeki aletleri evinizden alıp sadece yatmadan hareket ettirmenize yardımcı olur.
 72. 12V – 24V DC Dönüştürücü Devresi : Bu, 12V DC akımını 24V DC akımına dönüştürmeye yardımcı olan başka bir devre türüdür.
 73. 230V LED Driver : Burada 230V AC’den bir dizi LED süren basit bir devre tasarladık. Bu, bir kondansatör tabanlı güç kaynağı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu düşük maliyetli ve verimli bir devre ve evlerde de kullanılabilir.
 74. 3X3X3 LED Küpü : Bu, mikro denetleyici kullanmadan basit ve basit bir LED küp devresidir.Saat vuruşlarını kullanarak LED’leri sürme prensibine dayanır.
 75. Tek kararlı Çok Vibrasyonlu Devre Çalışması : Tek kararlı çoklu titreşici devre şeması ve çalışma şekli. Multivibratör, kararlı ve kararsız modda çalışan iki aşamalı amplifikatör olarak çalışacak bir elektronik devredür.
 76. PIC Mikrodenetleyici ile Interfacing16X2 LCD : Bu 16ÃÂ-2 LCD’nin PIC18F ailesi PIC18F4550 mikro denetleyicisine bağlanmasına yardımcı olan bir devre.
 77. Mors Kodu Üreteci Devresi : Bu, mors kodu oluşturmak için kullanılan bir devredir. Mors alfabesi, kablosuz medyayı kullanarak metin mesajları göndermek için kullanılan çok eski ve çok yönlü bir tekniktir.
 78. 555 Monostable Multivibratör Modunda Zamanlayıcı : Devre düşen kenardan yani HIGH’dan LOW’a ani bir geçişle tetiklenir. Tuşa basarak üretilen tetik darbesi, tasarlanan çıkış darbesinden daha kısa sürmelidir.
 79. 555 Zamanlayıcı, Astable Multivibrator Olarak : Bu devrede, içerisinde R adı verilen üç direnç vardır ve bunların hepsi eşit değerlere sahiptir. Bunlar, 1/3 ve 2 / 3’lük Vcc (güç kaynağı) referans voltajlarına sahip bir gerilim bölücü oluştururlar. Flip flopun lojik durumu, her iki karşılaştırıcının girişlerinden birine verilen referans voltajı ile kontrol edilir.
 80. Şebekeye Bağlı LED Işık Devresi : Bu, evlerinize kurarak kaynaklarımızdan, enerjimizden ve paradan tasarruf etmek için daha kullanışlı basit bir devredür.
 81. LED Lambası Dimmer Devresi : Bu devrede, başlatma LED’inde yavaşça parlar, daha parlak hale gelir ve yavaş yavaş yavaş karanlıklaşır. Bütün devrenin temeli, LM358 adında bir operasyonel amplifikatör IC’dir.
 82. Sabit Voltaj Regülatöründen Değişken Gerilim Güç Kaynağı : Bu voltaj regülatör devresi, giriş voltajına bağlı olmadan çıkışta sabit voltaj elde etmek için kullanılır.
 83. LED Noel Işıkları Devresi : Bu, LED’leri kullanarak christamas ışıkları oluşturarak evinizi süslemek için kullanılan basit bir devredir. Sabahları gece ışıkları ve KAPALI ışıkları yakacak.
 84. Ses Ekolayzır Devresi : Devre, melodiyi, melodinin kaybolmasından yoksun olarak farklı bir adım seviyesine dönüştürmek için kullanılır. Özellikle müzik severler için yararlıdır.
 85. Hava Akışı Dedektörü Devresi : Bu Hava akışı dedektör devresi, otomobil motoru gibi alanlardaki havanın akışını algılamak için kullanılabilir. Ayrıca sıcaklık dedektörü olarak da kullanılabilir.
 86. 150W Güç Amplifikatör Devresi : Buradan, 8 Ohm’luk bir yükü (hoparlör) çalıştırmak için 150W’lık bir güç elde etmek için AB konfigürasyon sınıfını kullanan bir güç amplifikatör devresi tasarladık.
 87. 7 Segment LED Display Decoder : Bu, bir BCD veya ikili kodu bir 7 segment LED göstergesini çalıştırmak için kullanılan bir 7 segment koduna dönüştürmek için kullanılan ekran dekoderinin devre diyagramıdır.
 88. Dijital Sıcaklık Sensörü : Bu devrenin ana ilkesi, dijital sıcaklık değerini görüntülemektir.Bunlar çoğunlukla çevresel uygulamalarda kullanılır.
 89. Dijital Kronometre Devresi : Bu, 60 saniyelik bir zaman aralığını temsil eden 0 ila 59 arasındaki sayıyı görüntüleyen basit bir devredür. Saat darbeleri üretmek için 555 zamanlayıcı ve sayma işlemini gerçekleştirmek için iki sayaç IC’den oluşur.
 90. Oyuncak Organ, 555 Zamanlayıcı IC kullanarak : Bu, basit Oyuncak Piyanının devre diyagramıdır ve 555 Zamanlayıcı IC kullanır. Frekans aralığına bağlı olarak farklı sesler veya sesler üretir.
 91. RFID tabanlı Seyirci Sistemi : Bu basit RFID tabanlı katılım sistemi, ATmega8 Mikrodenetleyici kullanılarak tasarlanmıştır ve özellikle eğitim kurumlarında, endüstrilerde, kimlik doğrulama gerektiren yerlerde kullanılmaktadır.
 92. 555 Timer’ı Kullanan Düşük Güçlü Ses Amplifikatörü : Bu, 555 zamanlayıcı kullanılarak tasarlanmış basit, düşük güçte bir ses yükseltme devresidir. Araçlarda kullanılan düşük güçlü müzik sistemlerini geliştirmek için kullanılabilir.
 93. 16X2 LCD’yi AVR Mikrodenetleyici ile Arayüz : Bu, 16X2 LCD’yi AVR Mikrodenetleyici ile arabirim yapmaya yardımcı olan bir devredür. Atmega16, AVR mikro denetleyici ailesine aittir.
 94. NAND ve NOR Kapılarla SR Flip Flop: SR latch olarak da bilinen SR Flip Flop, en hayati yanı sıra yaygın Flip Flop’tur. NAND ve NOR geçitleri ile SR Flip Flop tasarımı hakkında bir fikir edinin.
 95. CD4027’yi kullanarak JK Flip Flop : CD4027, genellikle veri depolamak için kullanılan bir JK flip flopudur. CD4027 ile JK Flip Flop’un nasıl kurulacağıyla ilgili bir fikir edinin.
 96. Polarity cum Devamlılık Test Cihazı : Bu devrenin yardımıyla, devre üzerinde kullandığımız bileşenlerin PCB’ye monte edilmeden önce iyi veya kötü olup olmadığını da tespit edebiliriz.
 97. Tepki Zamanlayıcısı Oyunu Devresi : Bu keyfi bir tarzda hareket eden 10 LED içeren basit ve eğlenceli bir oyun devresi ve meydan okuyan tarafından verilen belirli bir LED’yi hedeflemeliyiz.
 98. Çoğaltıcı ve Çoğaltıcı : Bir çoklayıcı, birçok girişi kabul eden, ancak bir demultiplekserin yalnızca bir girişi kabul ettiği ve bir çok çıktı sunduğu tek bir çıkış veren bir devredir. Bu yazıdaki devre şemaları ve pin diyagramları hakkında bir fikir edinin.
 99. 7805 IC Voltaj Regülatörünü Anlama : Bu, 5v DC olarak düzenlenmiş bir IC olan 7805 IC’nin devre diyagramıdır. Çok esnektir ve voltaj regülatörü gibi birçok devrede kullanılmaktadır.
 100. NAND Kapısı Kullanarak Temel Mantık Kapıları : NOT, AND, OR’un temel mantık kapıları olduğu bilinmektedir. Burada, evrensel kapılardan birini kullanarak bu temel mantık kapılarını nasıl tasarlayacağımızı gösterdik – NAND Gate.
 101. NOR Kapısı Kullanarak Temel Lojik Kapıların Yapımı : Burada, temel mantık kapılarının – NOT, VE, VEYA kapılarının evrensel kapılardan biri olan NOR Kapısı kullanılarak nasıl inşa edileceğini gösterdik.
 102. NE555 Zamanlayıcıyı Kullanan Polis Siren Devresi : Bu devre polis sirenine benzer bir ses üretir. Pin diyagramı ve NE555 zamanlayıcı iç blok diyagramı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.
 103. 100W MOSFET Güç Amplifikatör Devresi : MOSFET kullanan bir güç amplifikatör devresi, yaklaşık 8 Ohm’luk bir yük tahrik etmek için 100W çıkış üretmek üzere tasarlanmıştır.
 104. ICL7107’yi Kullanan Dijital Voltmetre Devresi : Burada, dahili 7 segment dekoderler, ekran sürücüleri, referans ve saat içeren düşük güçlü üç buçuk haneli A / D dönüştürücü ICL7107’yi kullanarak dijital voltmetre olarak çalışan bir analog-dijital dönüştürücü tasarladık.
 105. Mikroişlemci kullanarak 8 Kanal Testi Buzzer Devresi : Devreyi, basmalı düğmelerden tarayan ve ilgili bir numarayı bir görüntü cihazında gösteren bir mikrokontrolör kullanarak inşa ettik.
 106. 2 Basamak Sayma Sayacı : Bu devrenin ana ilkesi, yedi segmentli gösterimdeki değerleri düğmeye basarak artırmaktır. Bu devre çoğunlukla skorbordlarda kullanılabilir.
 107. Bisiklet Tornalama Sinyal Devresi : Bu devrenin amacı, bisiklet / araç için sağa veya sola dönüşü belirtmektir. İki özdeş devre gereklidir, biri sol ve diğeri sağ için. Bu devrenin ana kalbi 555 süreölçer.
 108. Otomatik Değiştirme Anahtarı : Bu, bir dizi LED’lerin DC yükünün bir pille veya bir AC-DC güç kaynağı ile sürüldüğü basit bir otomatik değiştirme devresidir.
 109. YUKARI / AŞAĞI Solan LED Işıkları : Alışveriş merkezlerinde, evlerde ve güvenlik uygulamalarında kullanılabilen basit bir yukarı / aşağı solma LED ışıkları devresidir.
 110. 555 Zamanlayıcıyı Kullanarak Polis Lambaları : Bu devre polis arabasının ışıklarını alternatif flaşlarla taklit eder. Bu devrede kırmızı LED’ler üç kez yanıp söner ve mavi ışıklar üç kez yanıp söner. Bu yanıp sönen eylem sürekli olarak gerçekleştirir. Bu devrede 555 zamanlayıcı ve on yıllık bir sayaç kullanılır.
 111. Mikroişlemciyi kullanarak PWM tabanlı DC Motor Hız Kontrolü : AVR Mikroişlemcisi kullanılarak basit bir DC Motor hız kontrol devresi hazırlanmıştır. Burada, DC motorun hızını kontrol etmek için PWM (pulse width modulation) adı verilen bir teknik kullanıyoruz.
 112. Ding Dong Ses Jeneratör Devresi : Bu, ding dong ses üreteci devresi, kararsız modda 555 zamanlayıcı IC kullanarak tasarlanmıştır. Zil gibi kullanılabilir. Bazı değişikliklerle farklı sesler üretmek için kullanılabilir. Tüm ayrıntılar için bu yazıyı okuyun.
 113. PIR Sensör Tabanlı Güvenlik Alarmı : Bu yazıda, verici veya alıcı yerine PIR sensörünün kullanıldığı PIR tabanlı güvenlik sistemi açıklanmaktadır. Bu, güç tüketiminden kazandırır ve düşük maliyetlidir. Bu devre müzelerde değerli şeyleri korumak için kullanılabilir.
 114. TV Uzaktan Kumandası Karıştırıcı : Bu önerilen TV kilitleme devresi, uzaktan kumanda sinyalini engelleyen sabit sinyal üreterek kızılötesi alıcısını bir TV’de karıştırır. Devreyi bir kez açarsanız, TV uzaktan kumandan herhangi bir komut almaz. Bu, herhangi birisi kanalı veya hacmi değiştirmeden kendi programınızı izlemenize izin verir.
 115. Süper Hassas Davetsiz Giriş Alarmı : Bu devre, bir saldırgan eve girdiğinde sizi uyaracak şekilde tasarlanmıştır. IR sensörünün önünde bir engel varsa, bir kesme sinyali üretir. Bu kesme sinyali, kullanıcıyı uyarmak için hoparlöre verilir.
 116. Mikrodenetleyici olmadan RF yoluyla Uzaktan Kumanda Devresi : Kablosuz uzaktan kumanda yapmak için RF434 MHz modüllerini kullandık. Bu uzaktan kumandayı kullanarak, aletleri 100 metre aralık içinde kontrol edebiliriz. Hırsız alarmı, araba kapı alarmı, çağrı çanı, güvenlik sistemleri, vb. Gibi uzaktan kumanda uygulamaları için kullanılır.
 117. Gecikmeli ve Alarmlı Yüksek ve Düşük Voltaj Kesilmesi : Gecikme alarm devresi ile bu yüksek ve alçak gerilim kesme, gelişmiş bir otomatik gerilim dengeleyici devredir ve ev aletlerini korumak için kullanılır. Gerilim dengeleyicilere kıyasla maliyet daha azdır.
 118. Güneş Pil Şarj Cihazı Devresi : Güneş panelinden 6V, 4.5Ah şarj edilebilir Kurşun-asit pil şarj etmek için basit bir devre. Bu güneş şarj aleti, akım ve gerilim ayarına sahiptir ve aşırı voltaj kesme olanakları da vardır. Bu devre, herhangi bir bataryayı sabit voltajda şarj etmek için de kullanılabilir, çünkü çıkış voltajı ayarlanabilir.
 119. Araç Akü Şarj Cihazı Devresi : Bu makale AC şebeke beslemesinden basit bir araba akü şarj cihazının çalışma prensibi, tasarımı ve çalışması ile akünün şarjını kontrol etmek için geribildirim kontrol bölümünü tanımlamayı amaçlamaktadır.
 120. 8051 Mikroişlemciyi Kullanan Su Seviye Kontrolörü : Burada, 8051 mikrodenetleyiciyi kullanarak su seviyesini otomatik olarak havai tankta algılayan ve kontrol eden devreyi tasarlamaktayız. Endüstride sıvı seviyesini otomatik olarak kontrol etmek için kullanılır.
 121. Kukla Alarm Devresi : Devrenin ana ilkesi, her 5 saniyeliğine bir LED’i yanıp sönmektir.Devre, ana bileşen olarak 7555 zamanlayıcı IC’den oluşur.
 122. Ters Park Sensörü Devresi : Yeni bir sürücüyseniz arabayı park ederken mesafeyi değerlendirmek çok zordur. Ters park sensörü devresi, mesafeyi üç LED yardımı ile belirterek bu sorunu çözer. Bu sistemi arabanın arka tarafında kolaylıkla düzenleyebiliriz.
 123. Otomatik LED Acil Işık Devresi : Bu, ışık algılamalı, basit ve uygun maliyetli otomatik acil durum ışığı devresidir. Bu sistem ana beslemeyi şarj eder ve ana besleme KAPALI duruma getirildiğinde devreye girer. Bu acil durum lambası 8 saatten fazla çalışacaktır.
 124. Bir Transistör Elektronik Kod Kilit Sistemi : Bu devrenin ana ilkesi, kapı kilidinin ancak düğmelere basıldığında açılmasıdır. Devrede transistör ve diyot önemli rol oynamaktadır.
 125. Otomatik Pil Şarj Aleti : Bu şarj cihazı, pil tamamen dolduğunda şarj işlemini otomatik olarak kapatır. Bu, pilin derin şarj edilmesini engeller. Pil voltajı 12V’nin altındaysa, devre otomatik olarak pili şarj eder.
 126. Işıkla Çalışan Anahtarı Devresi : Bu devrenin ana ilkesi, LDR aydınlandığında ışığı AÇIK hale getirmektir. Bu devre, LDR’de karanlık olduğunda aydınlatma işlemini durduran güvenlik uygulamalarında kullanılabilir.
 127. Uzaktan Kumandalı Casus Robot Devresi : Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen basit bir casus robot devresi. Maksimum kontrol edilebilir aralık 125 metredir. İnsanoğlunun ulaşamayacağı vahşi hayvanların davranışlarını gözlemlemek için kullanılır.
 128. 8051 Mikroişlemciyi Kullanan Sayısal Voltmetre : Bu, 8051 mikro denetleyicisi kullanılarak tasarlanmış basit bir dijital voltmetre devresidir. Bu devre giriş voltajını 0V’dan 5V’a ölçer.LCD’de doğru çıktıyı elde etmek için giriş voltajı DC voltaj olmalıdır.
 129. 8051 Kullanan Ultrasonik Ölçüm Cihazı : Bu devre, mesafeyi 8051 mikro denetleyici kullanarak nasıl ölçüleceğinizi açıklar. Bu ultrasonik mesafe bulucu sistemi, 1 cm hassasiyetle 2,5 metreye kadar olan mesafeyi ölçer.
 130. 8051 Mikroişlemcisi ile Adım Motoru Arayüzü : Bu devrenin ana prensibi, kademeli motorun kademeli olarak kademeli olarak döndürülmesidir. Kontrolörün motorun gerektirdiği akımı sağlayamadığı için ULN2003 IC, kademeli motoru çalıştırmak için kullanılır.
 131. Frekans Sayıcı Devresi : Burada iki zamanlayıcı ve iki sayaç kullanan basit bir frekans sayacı sistemi tasarlıyoruz. Timer IC’den biri saat sinyalleri üretmek için kullanılırken diğeri ise bir saniyelik zaman sınırlamalı sinyal üretmek için kullanılır.
 132. 8051 Zamanlayıcıları kullanarak gecikme :
 133. 7 Segment Göstergesini 8051’e Arayüz Etmek: Bu makale, yedi segmentin AT89C51 mikro denetleyicisine nasıl arayılacağını anlatıyor. Bu sistem 0’dan 9’a kadar olan basamakları önceden tanımlanmış bir gecikme ile sürekli olarak görüntüler.
 134. LC Sayacı, 555 Zamanlayıcıyı Kullanarak : Bu, 555 Zamanlayıcı ve 8051 mikro denetleyicisi kullanılarak tasarlanmış basit bir LC Sayacı devresidir. Esas olarak bir kapasitör veya bir indüktör gibi bir reaktif elemanın değerini ölçmek için kullanılır.
 135. TV Verici Devresi : Bu devrenin ana ilkesi, ses ve video sinyallerini iletmektir. Burada ses sinyalleri frekans modüle edilir ve video sinyalleri PAL modüle edilir. Bu modüle edilmiş sinyaller anten için uygulanır.
 136. 8051 Mikrodenetleyici ile DC Motor Arabirimi : İşte gerçek hayatımızda, DC motor ile arabirim oluşturan 8051 mikrodenetleyici ile basit ama çok kullanışlı bir devre var. AT89C51 kontrolörünü kullanarak DC motorun nasıl kontrol edileceğini tarif eder.
 137. Stun Gun Devre : Bu Şok tabancası devresi çoğunlukla şaşırtmak veya zayıflatmak ya da felç etmek niyetiyle hedefe şok dalgaları göndermek için bir silah olarak kullanılmaktadır.
 138. Transistör Dahili devre : Bu transistör dahili devre gönderme olarak sinyallerin alınması ikili amaç için kullanılan basit bir iki yönlü bir interkom devresidir.
 139. LED 8051 ile arabağlantı : Bu devrenin ana ilkesi 8051 ailesi mikro denetleyiciye LED’leri arayüz etmektir. Yaygın kullanılan LED’ler tam yoğunlukta parıldamaya 1.7v ve 10mA akımının gerilim düşüş olacaktır. Bu mikro-kontrolör çıkış pimi vasıtasıyla uygulanır.
 140. Siren Devresi ağıt Bu devresinin ana prensibi ağlayan siren üretmektir. 555 zamanlayıcı IC kararsız modunda çalıştırılır. Düğmesine basıldığı zaman, hoparlör yüksek perde siren üreten ve serbest bırakıldığında, perdesini azalır ve 30 saniye sonra kapatılır.
 141. Ses Tonu Kontrol Devresi : Bu makalede Bu tasarım bileşenlerinin daha az sayıda ihtiyacı etrafında 25’e kazanç bir ses tonu kontrol devresini tasarlamak için seni açıklıyor ve maliyetlidir.
 142. FM Uzaktan kodlama / kod Devre : Bu RF600E ve RF600D devreleri yardımıyla FM uzaktan kodlayıcı ve kod çözücü devreyi nasıl gösteren basit bir yazıdır. Kodlayıcı ve kod çözücü ICs bu çifti, yüksek seviyede güvenilirlik ile iletişim kurar. Bu ICs çalışma gerilimi 6.6V DC 2V’dan arasındadır.
 143. Kablosuz Mobil Pil Şarj Devresi : Bu devre esas karşılıklı indüktans prensibi ile çalışır. Bu devre, vb telsiz güç aktarım devresi, kablosuz bir mobil şarj devresi, kablosuz pil şarj devresi olarak kullanılabilmektedir
 144. Pil Seviye Göstergesi : Bu makalede tasarım pil seviye göstergesi size açıklıyor. Sen araba aküsü veya inverteri kontrol etmek için bu devreyi kullanabilirsiniz. Bu devreyi kullanarak Demek ki pil ömrünü artırabilir.
 145. FM Radyo Devre : FM Radyo devre lokal gerekli frekansa ayarlı olabilir basit bir elektronik devredir. Bu makale FM radyo devresinin devre üzerinde açıklar. Bu cep boyutunda radyo devresidir.
 146. LED Lamba Devre kullanarak USB Bağlantı Noktası : Bu 5v bir çıktı üretir Işık devre LED basit bir USB. Acil ışık olarak ve aynı zamanda bir okuma lambası olarak da kullanılabilir.
 147. 8051 ile GPS Arayüz : 8051 devreli GPS bu ara birim olarak, GPS modülü uyduları tarafından gönderilen sinyallerin okuyarak konumunu hesaplar.
 148. Nasıl PIC18F ile gerçek zaman saatini Arayüz için : RTC PIC Mikrodenetleyici pimi diyagramı ve nasıl PIC18F ile RTC’yi arayüzü için hakkında fikir alın. RTC şimdiki zaman izler entegre devredir.
 149. Random Number Generator kullanarak 8051 : Bu devre düğmesine basıldığında ve tekel, yılan merdiven gibi oyunlarda kullanılabilir olduğunda 100-0 arasında rastgele bir sayı oluşturmak için yardımcı olur.
 150. Aktif Ses Crossover Devre : Ses geçit hoparlör veya sürücülere uygun sinyal göndermeye ses uygulamalarında kullanılan elektronik bir filtredir. Bu devre ses sinyalinin frekans bantlarının ayrılması için HiFi ses sistemlerinde kullanılır.
 151. IR Ses Bağlantı Devresi : Bu basit IR ses bağlantı devresi kablosuz ses sinyallerini iletmek için kullanılır. Bu IR ses bağlantısı 4 metreye kadar mümkün iletim ses sinyalleridir.
 152. Cep telefonu Ev Aletleri Kontrollü : Bu mobil kontrollü ev otomasyonu sistemi mikrodenetleyici kullanmadan tasarlanmıştır. Biz de bazı değişiklikler yaparak bu teknolojiyi kullanarak bir robot kontrol edebilirsiniz.
 153. Değişken Gerilim Güç Kaynağı : Bu 6 ila 8 amper 28V 0 sağlayacak bir değişken güç kaynağı devresini tasarlamak için yardımcı olur. DC kaynağı sağlamak için çeşitli güç yükselteçler ve osilatörler kullanılabilir.
 154. Dijital Saat 8.051 kullanarak : Bu devre LCD zamanı da gösteren. Bu saatin için, herhangi bir anda zamanı ayarlayabilirsiniz. İşte saat 24 saat modunda çalışır ve RTC yonga 8051 kontrolörü programlamak tarafından yapılandırılır.
 155. GSM 8051 ile arabirim bağlantısı Bu devrenin temel prensip mikrodenetleyici ile bir GSM modem arayüzü etmektir. Kullanılan mikro AT89C51 mikroişlemcidir.
 156. Çok Kanallı Ses Karıştırıcı Devre : Bu ses karıştırma devresi 2 MIC girişi ve 2 hat girişine sahiptir. Uygulamaya göre giriş kanalları artırmak istiyorsanız o zaman mevcut devresine paralel olarak aynı devreyi ekleyin.
 157. KAPALI LED Circuit Puff : devresinin ana ilkesi bir puf tarafından LED kapatmak olur. Mikrofon uygulanan nefes değeri çok küçük bir voltaj haline dönüştürülür. Bu voltaj, lamba kapatmak yapmak amacıyla güçlendirilmiş ve devreye uygulanır.
 158. Biyometrik Seyirci Sistemi : Bu devrenin amacı biyometrik yöntem kullanılarak yoklama alıp istendiğinde göstermektir. Bu eğitim kurumları, sanayi vb kullanılabilir
 159. Işık Aktif Alarm Devresi Bu devrenin temel prensip devre üzerine düşen ışık yoğunluğuna bağlı olarak ses üretmektir. Işık yoğunluğu devre arttıkça düşme olarak, daha fazla bir süre ile bakliyat ve böylece daha fazla ses üretim üretir. Devresinin ana bölümü 555 zamanlayıcı IC.
 160. Elektronik Göz Güvenlik Sistemi Kontrollü : Bu basit bir elektronik göz kontrollü güvenlik sistemi devre 7805 gerilim regülatörü ve LDR kullanarak dizayn olduğunu. Bu güvenlik uygulamalarında kullanılmaktadır.
 161. USB Ses Kartı Devre : Bu USB ses kartı devre gömülü bir sistem oluşturmak ve gerçek ve yüksek kaliteli ses kaydetmenize olanak tanıyan bir cihazdır. Daha fazla ayrıntı için bu yazı okuyun.
 162. 10 LED VU Metre Devresi : VU Metre ses sinyallerinin seviyesini ölçmek için diskotek gibi birçok uygulamada kullanılmaktadır. İşte LED VU Meter devre şeması ve çalışma olduğunu.
 163. Hi-Fi, Dx Bass Devre : Bu Hi-Fi Dx Bass Devre basit, yüksek ve alçak geçiren filtreler kullanarak devreyi artırılması iki aşamalı bas tasarımı, ilke ve çalışması açıklanmaktadır.
 164. Kablosuz Elektronik İlan Panosu kullanarak GSM : GSM Teknolojisi kullanılarak bu kablosuz elektronik duyuru panosu ve mikrodenetleyici devresi biz mobilden gönderilen her türlü LCD verileri görüntülemek için kullanılır.
Bu yazı Elektronik Devre kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.