ATX PSU ile Laboratuvar Tipi Güç Kaynağı

supply

 

Hangi seviyede olursa olsun elektronik devre yapımı ile uğraşanların vazgeçilmezi olan güç kaynakları çeşitli özelliklerine ve en önemlisi gücüne göre değişik fiyatlarla piyasada satılmaktadır. ATX kasaları beslemek için kullanılan PSU’lar hassas kesinlikte çıkış vermesi, kısa devre korumasının olması, switch mode ile de yüksek güç vermesi nedeniyle laboratuvar tipi güç kaynağı yapmak için idealdir. Çıkma bir psu bulamayıp yenisini bile alsanız bu güç kaynaklarına vereceğiniz parayla eşdeğer gücü sağlayabilecek kaynağı yapımakta kullanılan trafoyu bile alamayabilirsiniz. Bu nedenle yapımına bakmakta fayda görüyorum.

Bilgisayar kasalarında yer alan donanımları beslemek için kullanılan güç kaynakları 110 ya da 20 volt AC gerilimi regüleli DC olarak çeşitli voltajlara dönüştürür. Çeşit olarak çıkış verdikleri güçle isimlendirilen bu güç kaynakları genel olarak 350 watt güç sürebilirler.

Kasa içerisine takılan cihaz sayısı (hard diskler,cd/dvd romlar, ekran kartı vs)arttıkçe ve gelişen teknoloji ile ekran kartlarının ve işlemcilerin daha fazla güç istemesi nedeniyle sürebildikleri güç miktarları da artmış, harici olanları da piyasada yerini almıştır.

Genel olarak kullanılan 3 tip güç kaynağı vardır. Bunlar;

 • AT Power Supply – eski PC’lerde halen kullanılır.
 • ATX Power Supply – Günümüzde yoğun olarak kullanılan tipi.
 • ATX-2 Power Supply – Yeni standart haline gelen modeli.


AT/ATX/ATX-2 güç kaynaklarının ürettiği voltajlar:

 • +3.3 Volt DC (ATX/ATX-2)
 • +5 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
 • -5 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
 • +5 Volt DC Standby (ATX/ATX-2)
 • +12 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)
 • -12 Volt DC (AT/ATX/ATX-2)

Güç Kaynağı Bağlantıları

atx-psu-pins

 

 

 

 

 1. 4 Pin Berg Konnektör: Floppy disket sürücü gibi düşük güçlü parçalar için kullanılır ve AT, ATX & ATX-2 kasalarda bulunur.
 2. 4 Pin Molex Konnektör: Harddisk, cd sürücü gibi çeşitli parçalar için kullanılır ve AT, ATX & ATX-2 kasalarda bulunur.
 3. 20 Pin Molex ATX Güç Konnektörü: ATX sistemlerde anakartı beslemek için kullanılır.
 4. 4 Pin Molex P4 12V Güç Konnektörü: Pentium 4 işlemcili anakartlarda kullanılır ve ATX kasalarda kullanılır.
 5. 6 Pin AUX Konnektör: +5V DC ve iki adet +3.3v sağlar

Renklerine Göre ATX Güç Kaynağı Pin Çıkışları:

atx-psu-pinouts

Not: Güç kaynağının başlatılması için 20 Pin Molex Konnektöründe 14 nolu pin herhangi şase pinine bağlanmalıdır. Kaynak

atx-pins

ATX pin yapısı az çok tanıtıldığına göre artık yapmamız gereken bu pinleri soketlerini keserek kutuya açacağımız deliklere takacağımız born klemenslere bağlamak olacaktır.

Konuyla ilgili olarak çeşitli örnekleri internet üzerinde bulabilirsiniz ve genelde hepsinin temel aldığı burada da açıklanacak olan wiki sayfasıdır. Pdf olarak indirmek için burayı tıklayınız. Verilen pdf dökümanında 200 wattlık ATX PSU için devre şeması yer almaktadır.

Resimli anlatım:

1) Kullanılacak ek malzemeler toplanır

atx1

2) ATX güç kaynağının üst kapağı açılarak güç kablolarına ait soketler kesilir ve yukarıda açıklanan renk ve dolayısıyla voltaj durumlarına göre kablolar gruplanır.

atx2

3) Born klemensler için delikler açılır

atx7

4) Born klemensler açılan deliklere yerleştirilir.

atx4

5) Daha önce renklerine göre hangi kabloda kaç olt var açıklanmıştı. Bu renkler ve voltajlar göz önünde bulundurularak hangi voltajlardan çıkış alınmak isteniyorsa ilgili olduğu born klemense bağlanır.

atx5

6) Devrenin çalıştığını gösteren led için 330 ohm ile anoduna kırmızı kanlo ile 5 olt katoduna isede siyah kablo ile şase verilir.

Burada önemli bir husus güç kaynağını başlatmak için kullanılacak anahtarın bir ucuna siyah kablo ile şase diğer ucuna da yeşil kablo (Pin 14 – Power Supply On) ile bağlanır.

atx6

7) İşlemler tamamlandıktan sonra denemeler ve ölçümler yapılır

atx7

Not: Bu güç kaynağı devresi switchmode olduğu için boşta çalışmazve sürekli üzerinde yük olmalıdır. Bu nedenle yüksek wattlı düşük değerli bir taş drenç 3.3 volt ile şase arasına bağlanmalıdır. Oluşacak ısıyı giderme içinde termal yapıştırıcı ile metal kutuya bağlanmalıdır.

atx8

Bu konuyla ilgili daha fazla ayrıntı burada.

 

Bu yazı Çeşitli kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.