555 Zamanlayıcı Entegresi

555 entegresi, zamanlayıcı, pals üreteci, darbe genişlik modülasyonu (PWM), darbe konum modülasyonu (PPM), lineer rampa sinyali üreteci vb uygulamalarda kullanılır.

555 entegresinin 8 ve 1 numaralı uçları besleme, 3 numaralı ucu çıkış, 2 numaralı ucu ise tetikleme amacıyla kullanılmaktadır. Tetikleme sinyallerinde çıkan ve inen olmak üzere iki kenar vardır. Tetikleme elemanın katalog özelliklerinde de belirtildiği gibi, bu kernarlardan biri ile yapılır. 555 entegresi, üretici firma kataloğunda belirtildiği üzere inen kenar ile tetiklenir.

Yükün bir ucu 3 numaralı çıkış ucuna, diğer ucu şaseye ya da Vcc!ye bağlanır. Normalde çıkış ucu sıfrıdır ve şase potansiyelindedir. Bu durumda Vc ile çıkış arasına bağlanan yük gerekli polarmayı alarak çalışır. Aynı şekilde şase ile çıkış arasına bağlanan yükün her iki ucu şase potansiyelinde olacağı için yük çalışmaz

555 entegresinin içerisinde üretici firmayada bağlı olarak 20 den fazla transistör, 15 direnç ve 2 adet diyot yer almaktadır.

555 timer pro programı ile de astable monostable gibi zamanlayıcıları tasarlayarak istediğiniz zaman gecikmelerini elde edebilirsiniz.

Bu yazı Çeşitli kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.